Masz dość kosztów, które generuje twoje stare auto? A może miałeś wypadek, po którym twój samochód nie nadaje się do dalszej jazdy? W takim przypadku najlepszym wyjściem jest złomowanie. Sprawdź, jak przebiega ten proces i co będzie ci potrzebne do wyrejestrowania zezłomowanego pojazdu w urzędzie.

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Złomowanie polega na oficjalnym uznaniu, że dany pojazd jest niezdatny do dalszej eksploatacji. W rezultacie auto zostaje zdemontowane, a poszczególne elementy pojazdu podlegają utylizacji. Jednak jeśli jakieś części są sprawne, można wykorzystać je do naprawy innych samochodów.

Samochód możesz zezłomować tylko w autoryzowanych Stacjach Demontażu Pojazdów. Za zezłomowanie auta powinieneś otrzymać kwotę w zależności od wagi pojazdu, obecnego stanu rynkowego metali i indywidualnej polityki danej stacji. Przy czym, jeśli masa twojego auta będzie mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu, to ty będziesz musiał dopłacić za zezłomowanie. W takim przypadku stacja demontażu naliczy opłatę w wysokości nie większej niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Co ważne, w dniu złomowania auto musi mieć ważne ubezpieczenie OC.

Jak wyrejestrować zezłomowany samochód w urzędzie?

Samochód musisz wyrejestrować w ciągu 30 dni od zezłomowania. Najpierw wypełnij wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu i udaj się z nim do wydziału komunikacji w urzędzie, w którym wcześniej rejestrowałeś auto. Poza wnioskiem o wyrejestrowanie zabierz ze sobą następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie polisy OC,
  • zaświadczenie ze Stacji Demontażu Pojazdów.

Poza tym będziesz musiał wnieść opłatę skarbową w wysokości 10 zł. Kwotę tę zapłacisz w kasie urzędu, ale równie dobrze możesz wykonać przelew na konto urzędu. W tym drugim przypadku zabierz do wydziału komunikacji potwierdzenie wpłaty.

Po wyrejestrowaniu samochodu możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z wnioskiem o zwrot OC za niewykorzystany okres.

Jeśli utrzymanie auta kosztuje więcej, niż jest z niego pożytku, warto zdecydować się na jego zezłomowanie. Skorzystaj ze sprawdzonej Stacji Demontażu Pojazdów w twojej okolicy i legalnie zezłomuj swój samochód.

Przewiń do góry
Skup Aut i Złomowanie: Call Now Button 506-302-209
Przewiń do góry